Tryptany w migrenie

Home » Migrena » Tryptany w migrenie

W tym wpisie:

Tryptany w migrenie

 

Wprowadzenie w latach 90-tych XX wieku tryptanów (czyli selektywnych agonistów receptora serotoninowego 5-HT) rozszerzyło możliwości terapeutyczne leczenia objawowego migreny. Stanowią one nadal „złoty standard” w leczeniu napadów migreny.

Najważniejsze informacje dotyczące stosowania tryptanów

Poniżej zebrano najważniejsze informacje dotyczące ich stosowania:

1.    Stosowane są u chorych z migrenowymi bólami głowy o nasileniu umiarkowanym lub silnym, u których dotychczasowe leczenie przeciwbólowe okazało się nieskuteczne.

2.    Tryptany (podobnie jak inne leki przeciwbólowe) powinny być stosowane na początku napadu migreny. Częstym błędem popełnianym przez chorych jest opóźnianie przyjęcia leku co prowadzi do zmniejszenia jego skuteczności.

3.    U co trzeciego chorego leczenie tryptanami nie jest skuteczne. Warto podkreślić, że brak skuteczności tryptanów nie wyklucza prawidłowo postawionego rozpoznania migreny.

4.    Brak skuteczności jednego z tryptanów nie wyklucza, że stosowanie innego leku z tej grupy nie przyniesie korzyści.

5.    U chorych przyjmujących tryptany mogą wystąpić objawy uboczne pod postacią: uczucia skurczu przełyku, mrowienie, nudności oraz bezsenność. Ponadto może wystąpić ucisk w klatce piersiowej. Należy podkreślić, że nie ma on przyczyny kardiologicznej, ale jest prawdopodobnie wynikiem skurczu zwieracza przełyku.

6.    Z uwagi na ryzyko wystąpienia tzw. Polekowego bólu głowy nie powinno przyjmować się tryptanów więcej niż 10 dni w miesiącu. U chorych u których konieczne jest częste stosowanie tryptanów zaleca się wprowadzenie leczenia profilaktycznego.

7.    Stosowanie tryptanów jest przeciwwskazane u chorych ze źle kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, ciężkim upośledzeniem czynności wątroby lub nerek. Szacuje się, że odsetek chorych u których nie można zastosować tej grupy leków zwiększa się z 11 % poniżej 40 lat do 34 % po 60 roku życia.


neurolog warszawa

 

Opracowanie:  dr n. med. Marcin Kopka, neurolog w Centrum Medycznym NeuroProtect.

Udostępnij post