Bezpłatne przesiewowe
badania
drżenia

Drżenie jest najczęstszym ruchem mimowolnym obserwowanym w neurologii.  Jest to oscylacyjny, rytmiczny ruch mięśni, który może występować w różnych częściach ciała, takich jak ręce, nogi, czy głowa.

Drżenie może mieć wiele przyczyn, w tym:

  • Przyczyny fizjologiczne: Mogą obejmować zmęczenie, stres, głód, nadmiar kofeiny, palenie papierosów lub nadmierną aktywność fizyczną.
  • Przyczyny neurologiczne: Drżenie może być wynikiem zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona, zaburzenia naczyniowe mózgu, stwardnienie rozsiane, czy drżenie samoistne.
  • Przyczyny metaboliczne: Niektóre zaburzenia metaboliczne, takie jak niski poziom glukozy we krwi (hipoglikemia) lub zaburzenia hormonalne, mogą prowadzić do drżenia.
  • Przyczyny lekowe: Niektóre leki mogą powodować drżenie jako ich skutek uboczny.
  • Inne przyczyny: Mogą obejmować alkoholizm, zaburzenia emocjonalne, zaburzenia hormonalne, czy niektóre choroby wątroby.

Rodzaj drżenia, jego częstość, nasilenie i lokalizacja mogą dostarczyć ważnych informacji diagnostycznych lekarzom. Na przykład, drżenie spoczynkowe, które ustępuje podczas celowanych ruchów, może sugerować chorobę Parkinsona. Drżenie to występuje np. wtedy, gdy pacjent trzyma ręce na kolanach i może przypominać liczenie banknotów.

Drżenie w trakcie wykonywania zadań precyzyjnych może być wynikiem innego rodzaju zaburzeń np. drżenia samoistnego.

Wyróżniamy tu drżenie pozycyjne, wtedy gdy utrzymujemy części ciała w określonych pozycjach np. ręce wyciągnięte do przodu. Drżenie ustępuje, gdy wykonujemy ruch lub zmieniamy pozycję ciała.

Drżenie kinetyczne to rodzaj drżenia, które występuje podczas wykonywania celowych ruchów, zwłaszcza w zadaniach wymagających precyzji. Jest to odmiana drżenia, która wzrasta podczas wykonywania ruchu i zanika w spoczynku. Przykładem tu może być drżenie ręki podczas pisania czy używania sztućców podczas jedzenia.

W przypadku pojawienia się drżenia lub innych niepokojących objawów, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu odpowiedniej oceny i diagnozy.

Prawidłowe zidentyfikowanie rodzaju drżenia oraz powiązanie go z informacjami z wywiadu i  innymi objawami występującymi u pacjenta ma kluczowe znaczenie przy postawieniu diagnozy i wdrożeniu leczenia. Wymaga to dużego doświadczenia i umiejętności przeprowadzenia badania przez badającego neurologa.

Zespół Neuroprotect prowadzi bezpłatne przesiewowe badania pacjentów z drżeniem. W trakcie wizyty lekarz specjalista zbierze wnikliwy wywiad, przeprowadzi szczegółowe badanie neurologiczne w tym badanie w skali UPDRS, postawi wstępną diagnozę, zaproponuje dalsze badania diagnostyczne jeśli konieczne oraz wdroży odpowiednie leczenie.

Zapraszamy. Nasz zespół udzieli wszelkich niezbędnych informacji

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Zadzwoń lub napisz, a nasi specjaliści udzielą wszelkich niezbędnych informacji