Home » Stwardnienie rozsiane » Stwardnienie rozsiane
stwardnienie rozsiane objawy

W tym wpisie:

Stwardnienie rozsiane

centrum medyczne neuroprotect

Stwardnienie rozsiane

to choroba o bardzo wielu twarzach.​

Z pewnością trudno byłoby znaleźć dwie osoby identycznie chorujące, każdy ma swoją bardzo szczególną, wyróżniającą się, odmienną historię.

To, że układ nerwowy odpowiada za bardzo wiele funkcji (na przykład poruszanie kończynami, mowa, widzenie, czucie dotyku, temperatury, równowaga i wiele innych) powoduje, że jego uszkodzenie może ujawniać różne dysfunkcje.

Niektóre z nich są częste, dobrze poznane, „typowe” np.:

  • pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego,
  • niedowład kończyny,
  • trudności z chodzeniem, mówieniem, równowagą. 

Inne mogą być bardzo rzadkie, niespotykane, wręcz dziwaczne. Ja słyszałam w życiu skargi na „uczucie sklapciałego nosa”, „uczucie wlewania wody w rękę”, „uczucie siedzenia na rozżarzonych węglach”, „prądy strzelające do kończyn”, „zaciskanie gorsetu w pasie” i wiele innych.

Do kogo lekarz POZ skieruje Pacjenta podającego takie objawy ?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że skieruje Pacjenta do lekarza psychiatry.

Jeśli choroba rozpocznie się od takiego dziwnego objawu, Pacjent może być długo leczony i diagnozowany nie w tym kierunku, w którym powinien. Zamiast być w Programie Leczenia Immunomodulacyjnego SM leży na kozetce u psychoanalityka, a poprawy nie ma. Zdarza się również, że pierwszym symptomem SM jest depresja, wówczas leczenie psychiatryczne będzie właściwe i w pełni uzasadnione ( tzw. początek rzekomopsychiatryczny).

W Stwardnieniu Rozsianym może dochodzić do uszkodzenia struktur odpowiadających za czucie bólu, występują bóle neuropatyczne, neuralgiczne.

Pewne dolegliwości mogą ewidentnie naśladować inne choroby (tzw. maski SM). Wówczas  ból kolana czy biodra trafia najpierw  do ortopedy, ból kręgosłupa do neurochirurga (początek rzekomostawowy, rzekomokorzeniowy itp. ), ból żuchwy do stomatologa.

stwardnienie rozsiane objawy

"Nie zwariowałem/am"

Są też sytuacje, oczywiście ekstremalnie  rzadkie, że po kilku miesiącach czy latach  bólów kolana, kręgosłupa Pacjent trafia na stół operacyjny. Nie jest to błąd, gdy badania neuroobrazujące sugerują dyskopatię czy uszkodzenie struktur kolana, przewlekły uporczywy ból jest wskazaniem do takiej operacji. Ale jeśli to uszkodzenie ośrodków czy dróg czucia bólu spowodowane przez Stwardnienie Rozsiane (a nie dyskopatię) jest przyczyną dolegliwości to operacja nie pomoże. Również  nie pomogłoby  wyrwanie zdrowego zęba Pacjentowi z porażającym bólem dolnej części twarzy  przez współczującego stomatologa, gdy chory cierpi na neuralgię nerwu trójdzielnego częstą w SM. 

Oczywiście jeśli  Pacjent już z rozpoznanym SM zgłosi takie dolegliwości swojemu neurologowi, rzeczowa rozmowa pomoże zrozumieć, że „nie zwariowałem”, że  Stwardnienie Rozsiane może się tak objawiać.

  Opisywane przez mnie nietypowe dolegliwości  w  większości przypadków nie wymagają stosowania sterydoterapii, gdyż nie są  to rzuty.  Podaje się  leki objawowe

Na koniec cytaty z mojego pamiętnika:

"Mam wrażenie, że ktoś włożył mi kciuk w ciasną gumę, a w środku przeciągał cienki drucik", "cała skóra jakby mi się od ciała oddzielała", "Od wczoraj mam takie fale gorąca w nodze", " czuję, jakby mnie ktoś watą szklaną obkładał "

Czy to jest  objaw SM? To też SM Drodzy Pacjenci i Pacjentki.

Autor: Renata Ługiewicz, specjalista neurolog w Centrum Medycznym NeuroProtect.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email