LECZENIE TOKSYNĄ BOTULINOWĄ

poradnia choroby Parkinsona

godziny przyjęć: 9.00-15.00

Nasza placówka oferuje nowoczesne metody leczenia przy użyciu toksyny botulinowej w terapii dystonii oraz przewlekłej migreny, zapewniając ulgę i poprawę jakości życia.

Zabiegi wykonywane są przez lek. Annę Karlińską, neurolog z wieloletnim doświadczeniem wykonywaniu procedur medycznych z użyciem toksyny, posiadającą odpowiednie certyfikaty i nieustannie podnoszącą swoje kompetencje na specjalistycznych szkoleniach. Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, a terapia dostosowywana jest do jego specyficznych potrzeb.

Zabiegi u pacjentów cierpiących na dystonię szyjną i niektóre dystonie twarzy wykonywane się z użyciem ultrasonografii (USG), co pozwala na precyzyjne podanie toksyny.  Dzięki temu możliwe jest zmaksymalizowanie bezpieczeństwa jak i optymalizacja wykorzystania potencjału terapeutycznego podanej dawki leku.

Oczekiwana efektywność terapii:

  • Dystonia ogniskowa

Ostrzykiwanie toksyną botulinową jest uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia dystonii. Badania kliniczne wykazują, że około 70-90% pacjentów doświadcza znaczącej poprawy w zakresie redukcji skurczów mięśniowych i związanych z nimi objawów. Przekłada się to na istotną poprawę sprawności funkcjonalnej oraz jakości życia. Korzystny efekt pojedynczego podania utrzymuje się przez 3 do 4 miesięcy.

  • Migrena przewlekła definiowana jako co najmniej 3-miesięczny wywiad bólu głowy występującego przez co najmniej 15 dni w miesiącu (w tym co najmniej 8 dni z objawami migreny).

Ostrzykiwanie toksyną botulinową jest jedną z metod terapeutycznych rekomendowanych przez towarzystwa naukowe zajmujące się bólami głowy. Cel leczenia, jakim jest zmniejszenie liczby dni z migreną, uzyskiwany jest u 50-70% pacjentów i utrzymuje się przez około 4 miesiące.  Należy podkreślić, że pełen efekt terapeutyczny często ujawnia się po 2-3 sesjach.

Zapraszamy na konsultacje kwalifikujące do leczenia toksyną botulinową. Na pierwszej wizycie dokonywana jest ocena wskazań do leczenia w indywidualnym przypadku i planowany jest schemat podania leku w przypadku pozytywnej kwalifikacji.