SEEDS CZYLI STYL ŻYCIA W MIGRENIE

Home » Migrena » SEEDS CZYLI STYL ŻYCIA W MIGRENIE

W tym wpisie:

SEEDS CZYLI STYL ŻYCIA W MIGRENIE

Migrena jest drugim najczęściej upośledzającym schorzeniem na świecie. Ilość oraz nasilenie napadów migreny można ograniczyć poprzez przestrzeganie zaleceń dotyczących stylu życia. 

Zawierają się one pod akronimem SEEDS od słów:

SLEEP

EXERCISE

EAT

SEEDS

DIARY

STRESS

SLEEP – SEN

Uważa się, że złej jakości sen może prowokować wystąpienie napadu migreny. Chorzy powinny używać łóżka wyłącznie do spania. Przestrzegać regularnych godzin udawania się na spoczynek i wstawania. Zaleca się unikanie drzemek w ciągu dnia.

EXERCISE – ĆWICZENIA

Istotnym elementem zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna. Rekomendowane jest od 30 do 60 minut umiarkowanego wysiłku od 3 do 5 razy w tygodniu. Wybór aktywności zależy od preferencji chorego. Zgodnie z wynikami meta-analizy 5 badań wysiłek fizyczny może zmniejszyć ilość dni z migreną w miesiącu o 6,6 dnia. Sugeruje się, że korzystny efekt zwiększa się z intensywnością wysiłku.

EAT – JEDZENIE

Najczęstszymi czynnikami pokarmowymi prowokującymi napady migreny są czerwone wino oraz kawa. Co do negatywnego wpływu czekolady i alkoholu dane w literaturze nie są jednoznaczne. Należy podkreślić, że nie ma jednej diety, która okaże się optymalna u każdego chorego z migreną. Ważne jest spożywanie regularne 3 posiłków w ciągu dnia (bez opuszczania żadnego z nich !). Ponadto bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu (7-8 szklanek wody dziennie).

DIARY – DZIENNICZEK

Rekomendowana częścią postępowania terapeutycznego u chorych z migreną jest prowadzenie dzienniczka bólów głowy. Może być prowadzony zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Umożliwia monitorowanie skuteczności leczenia oraz ilości przyjmowanych leków

STRESS – STRES

Istotnym czynnikiem prowokującym występowanie napadów migreny jest stres. Zalecane jest wiele technik pomocnych w zmniejszaniu jego negatywnego oddziaływania takich jak: kognitywna terapia poznawcza, medytacja czy biofeedback.

neurolog warszawa

Opracowanie:  dr n. med. Marcin Kopka, neurolog w Centrum Medycznym NeuroProtect.

Udostępnij post