Home » ADS » Choroba Alzheimera – wywiad z lek. Maciejem Czarneckim
Choroba Alzheimera objawy

W tym wpisie:

Choroba Alzheimera Wywiad z lek. Maciejem Czarneckim Wypowiedź naszego specjalisty, neurologa lek. Macieja Czarneckiego na temat Choroby Alzheimera z wydarzenia Studio Akademii Fundacji Chorób Mózgu.

Choroba Alzheimera

Wywiad z DR Maciejem czarneckim

Wypowiedź naszego specjalisty, neurologa dr Macieja Czarneckiego na temat Choroby Alzheimera z wydarzenia Studio Akademii Fundacji Chorób Mózgu.

Choroba Alzheimera

Alzheimer, demencja, otępienie –  to  największa jednostka chorobowa, która dotyka Polaków. Ponad 600 tys. chorych w Polsce. Mówi się, że to choroba osób 70+, tymczasem pierwsze symptomy można zauważyć już u osób w wieku 50-55 lat.

Panuje ogólne przekonanie, że zaburzenia pamięci są nieodłącznym elementem, cechą charakterystyczną starzenia się. Powstaje zatem pytanie:
Czy to, że pojawiają się problemy z pamięcią to objaw starzenia się czy pierwszy symptom procesu chorobowego?

Choroba zaczyna się wiele lat (nawet 10-15) przed wystąpieniem objawów. Na cały proces znaczący wpływ ma styl i jakość życia tzn. wykształcenie, aktywność zawodowa, miejsce pracy, kontakty z ludźmi, itp.

Plastyczność mózgu powoduje, ze proces niszczenia komórek nerwowych nie jest zauważany przez Pacjenta. Proces chorobowy toczy się, ale objawy mają niewielkie nasilenie – zwykle problemy z pamięcią świeżą, co jest z reguły bagatelizowane. Dopiero zniszczenie znacznej ilości tkanki mózgowej powoduje utratę tych zdolności kompensacyjnych i plastyczności mózgu i wtedy choroba zaczyna się uaktywniać.

,Jak działać?

Istotnym elementem jest edukacja i rozmowa z Seniorami i ich opiekunami na temat problemów z pamięcią i niebezpieczeństwem z tym związanym. Choroby neurodegeneracyjne przychodzą powoli i mają podstępny charakter – trudny do identyfikacji.

Diagnoza Alzheimera w Polsce trwa średnio 24 miesiące. Dlaczego tak jest? Wpływ na to ma wiele czynników. M.in.

  • świadomość zagrożeń przez osoby starsze – panuje przeświadczenie, ze otępienie starcze to coś normalnego. A tak nie jest. To stan chorobowy wynikający z różnych dolegliwości najczęściej z choroby Alzheimera. Dlatego też trzeba edukować Seniorów i opiekunów,

  • przeciążenie systemu i lekarzy POZ – a to do nich udajemy się w pierwszej kolejności. Pierwsze objawy mogą zostać zbagatelizowane co dodatkowo wydłuża cały proces chorobowy,

  • możliwość dostania się do specjalisty,

  • dostępność do badań.

Przyszłość

Od wielu lat prowadzone są  badania nad znalezieniem leków, które w sposób istotny wpływałyby na zatrzymanie choroby. Znamy leki, które mają działanie symptomatyczne – działają na objawy choroby.

W Stanach Zjednoczonych  zarejestrowany został pierwszy lek – Aducanumab, który ma na celu zatrzymanie procesu neurodegeneracyjnego.

Na dany moment podstawą prawidłowej diagnozy i leczenia jest dobrze zebrany wywiad zarówno od Seniora jak i Opiekuna, następnie testy psychologiczne, badania obrazowe, itp.

Udostępnij post