ewa zapalska
Ewa Zapalska jest lekarzem rezydentem neurologii w Centrum Medycznym NeuroProtect w Warszawie.
Do jej spektrum zainteresowań należy diagnostyka i leczenie SLA, zespołów otępiennych oraz bólów głowy. Jej największą pasją pozostaje jednak rozwiązywanie dotychczas niewyjaśnionych przypadków klinicznych.
Na co dzień pracuje w Klinice Neurologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, gdzie od 2021 r. odbywa szkolenie specjalizacyjne z zakresu neurologii. Prowadzenie pacjentów, jak i dyżury nocne zapewniają ekspozycję na szeroki zakres chorób neurologicznych – od stanów nagłych wymagających natychmiastowego działania, po diagnostykę planową. W szpitalu zajmuje się diagnostyką i leczeniem głównie chorób naczyniowych układu nerwowego (udar niedokrwienny i krwotoczny, TIA, zakrzepica żył i zatok żylnych mózgu), jak i między innymi stwardnienia rozsianego (diagnostyka SM i leczenie rzutów), guzów mózgu, padaczki, wodogłowia normotensyjnego, neuropatii i SLA.
Do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie i całościowo. Wierzy, że diagnostyka powinna być ukierunkowana nie tylko na postawienie rozpoznania, lecz również na znalezienie przyczyny prezentowanych dolegliwości oraz na profilaktykę wtórną.
Absolwentka II Wydziału Lekarskiego English Division Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek Sekcji Młodych Neurologów Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Współbadacz w projekcie STROACT (STRoke On AntiCoagulants for Thrombolysis) dotyczącym leczenia trombolitycznego w ostrej fazie udaru niedokrwiennego mózgu u pacjentów przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe (NOAC) i po odwróceniu aktywności przeciwkrzepliwej specyficznym antidotum. Systematycznie podnosi kwalifikacje zawodowe pracując naukowo oraz uczestnicząc w krajowych i międzynarodowych konferencjach i kursach. Główny autor artykułu w czasopiśmie Frontiers in Neurology (Case report: Flail leg syndrome in familial amyotrophic lateral sclerosis with L144S SOD1 mutation – Zespół nogi cepowatej w postaci rodzinnej stwardnienia zanikowego bocznego z mutacją L144S SOD1).