Klaudyny 16C, 01-684 Warszawa (Bielany)
(pod przychodnią znajduje się bezpłatny parking)
pn-pt: 8:30-17:00
W chorobie Alzheimera dochodzi do nieprawidłowego przetwarzania białka prekursorowego amyloidu (APP), co prowadzi do nadprodukcji i nadmiernego gromadzenia się beta-amyloidu w mózgu.
Beta-amyloid tworzy toksyczne oligomery, które mogą uszkadzać neurony oraz prowadzić do dysfunkcji synaps i zaburzeń komunikacji między połączeniami neuronowymi.
Akumulacja beta-amyloidu prowadzi do powstawania charakterystycznych płytek amyloidowych, co prowadzi do uszkodzenia neuronów, szczególnie w obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć, funkcje poznawcze i zachowanie.
Nadmierne gromadzenie się beta-amyloidu może inicjować kaskadę patologicznych procesów, włączając w to hiperfosforyzację białka tau, co prowadzi do powstawania splątków neurofibrularyjnych, kolejnej charakterystycznej cechy choroby Alzheimera.
W zdrowych neuronach białko tau pełni funkcję stabilizującą strukturę komórki. W przypadku choroby Alzheimera, białko tau ulega nieprawidłowej modyfikacji tzw. fosforylacji, Włókna tau zaczynają się skręcać i zlepiać, co prowadzi do powstawania tzw. skrętków neurofibrylarnych.
Akumulacja zlepionych włókien tau prowadzi do zakłóceń w funkcji komórek nerwowych. Dochodzi do zaburzeń w przesyłaniu sygnałów między komórkami oraz w transporcie substancji niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania.
Stopniowe gromadzenie się zlepionych włókien tau może prowadzić do uszkodzenia i śmierci neuronów, czyli zanikania mózgu, co z kolei prowadzi do postępującej utraty funkcji poznawczych.
Choroba Alzheimera rozpoczyna się podstępnie i stopniowo postępuje, Pierwsze objawy zwykle są dyskretne i często bagatelizowane. Procesy patologiczne opisane powyżej zaczynają się długo przed wystąpieniem pierwszych objawów.
Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego oceniające beta-amyloid (aβ42), Białko tau oraz ufosforylowane białko tau (p-tau) pozwala na postawienie rozpoznania choroby Alzheimera na wczesnym etapie tzw. łagodnych zaburzeń poznawczych. Ma to ogromne znaczenie dla dalszego postępowania np. zmiany stylu życia, terapii psychologicznych czy wdrożenia leczenia w tym nowych leków jak przeciwciała monoklonalne przeciw beta amyloidowi. Z badań naukowych wynika, że wcześniejsze wdrożenie terapii daje znacznie lepsze efekty.
Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego odbywa się w sterylnych warunkach w przychodni. Jest to krótka procedura trwająca ok. 15 min, po której pacjent pozostaje w przychodni na 1h obserwację. Badane poza niewielkim dyskomfortem nie wiąże się z istotnymi zagrożeniami.
Drżenie jest najczęstszym ruchem mimowolnym obserwowanym w neurologii. Jest to oscylacyjny, rytmiczny ruch mięśni, który może występować w różnych częściach ciała, takich jak ręce, nogi, czy głowa.
Drżenie może mieć wiele przyczyn, w tym:
Rodzaj drżenia, jego częstość, nasilenie i lokalizacja mogą dostarczyć ważnych informacji diagnostycznych lekarzom. Na przykład, drżenie spoczynkowe, które ustępuje podczas celowanych ruchów, może sugerować chorobę Parkinsona. Drżenie to występuje np. wtedy, gdy pacjent trzyma ręce na kolanach i może przypominać liczenie banknotów.
Drżenie w trakcie wykonywania zadań precyzyjnych może być wynikiem innego rodzaju zaburzeń np. drżenia samoistnego.
Wyróżniamy tu drżenie pozycyjne, wtedy gdy utrzymujemy części ciała w określonych pozycjach np. ręce wyciągnięte do przodu. Drżenie ustępuje, gdy wykonujemy ruch lub zmieniamy pozycję ciała.
Drżenie kinetyczne to rodzaj drżenia, które występuje podczas wykonywania celowych ruchów, zwłaszcza w zadaniach wymagających precyzji. Jest to odmiana drżenia, która wzrasta podczas wykonywania ruchu i zanika w spoczynku. Przykładem tu może być drżenie ręki podczas pisania czy używania sztućców podczas jedzenia.
W przypadku pojawienia się drżenia lub innych niepokojących objawów, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu odpowiedniej oceny i diagnozy.
Prawidłowe zidentyfikowanie rodzaju drżenia oraz powiązanie go z informacjami z wywiadu i innymi objawami występującymi u pacjenta ma kluczowe znaczenie przy postawieniu diagnozy i wdrożeniu leczenia. Wymaga to dużego doświadczenia i umiejętności przeprowadzenia badania przez badającego neurologa.
Zespół Neuroprotect prowadzi bezpłatne przesiewowe badania pacjentów z drżeniem. W trakcie wizyty lekarz specjalista zbierze wnikliwy wywiad, przeprowadzi szczegółowe badanie neurologiczne w tym badanie w skali UPDRS, postawi wstępną diagnozę, zaproponuje dalsze badania diagnostyczne jeśli konieczne oraz wdroży odpowiednie leczenie.
Badanie neuropsychologiczne polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z Pacjentem, a także w niektórych przypadkach z opiekunem Pacjenta. W czasie takiego wywiadu dopasowujemy odpowiednie do przeprowadzenia badania metody diagnostyczne.
Zapraszamy. Nasz zespół udzieli wszelkich niezbędnych informacji
Zadzwoń lub napisz, a nasi specjaliści udzielą wszelkich niezbędnych informacji