VYDURA - PIERWSZY GEPANT W LECZENIU MIGRENY DOSTĘPNY W POLSCE
Chociaż tryptany nadal pozostają „złotym standardem” w leczeniu napadów migreny z ich stosowaniem wiążą się ograniczenia. Między innymi są przeciwwskazane u chorych ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi z uwagi na właściwości obkurczające naczynia. Szacuje się, że odsetek chorych u których nie można zastosować tryptanów zwiększa się z 11 % poniżej 40 lat do 34 % po 60 roku życia . Objawy uboczne występujące po tryptanach (parestezje, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, nudności, ucisk w gardle oraz palpitacje) ograniczają znacznie ich stosowanie u części chorych. Z uwagi na powyższe konieczne jest poszukiwanie innych skuteczniejszych oraz lepiej tolerowanych metod leczenia o innych mechanizmach działania nie powodujących skurczu naczyń.
Vydura (rimegepant) – skuteczność i bezpieczeństwo
Skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania rimegepantu w leczeniu napadów migreny oceniano i potwierdzono w randomizowanych, podwójnie zaślepionych badaniach drugiej i trzeciej fazy. Odsetki chorych uzyskujące wolność od bólu lub objawów towarzyszących migrenie po dwóch godzinach od zastosowania rimegepantu były wyższe niż placebo. Generalnie leczenie rimegepantem jest dobrze tolerowane. Profil działań niepożądanych był podobny jak w grupie placebo. Najczęstszym objawem ubocznym w grupie leczonej były nudności.
Gepanty – alternatywa dla tryptanów
Gepanty – alternatywa dla tryptanów
Gepanty (w tym rimegepant) w odróżnieniu od tryptanów nie obkurczają naczyń. Ponadto z uwagi na inny mechanizm działania mogą okazać się skuteczne u chorych nie uzyskujących odpowiedzi po tryptanach. W leczeniu napadów rimegepant może być alternatywą u chorych z przeciwskazaniami do stosowania tryptanów lub nie uzyskujących po nich odpowiedzi.
Więcej informacji o zastosowaniu rimegepantu w leczeniu migreny w artykule: „Rimegepant w leczeniu migreny”
https://podyplomie.pl/neurologia/38207,rimegepant-w-leczeniu-migreny