Badanie krwi pomaga rozpoznać Alzheimera

Home » Choroba Alzheimera » Badanie krwi pomaga rozpoznać Alzheimera
Badania biomarkerów choroby Alzheimera zrewolucjonizowały diagnostykę oraz przyczyniły się do wynalezienia pierwszych skutecznych terapii modyfikujących jej przebieg tzw. (DMT – disease modifying treatment). Analiza białek amyloidu i tau w płynie mózgowo rdzeniowym czy pozytronowej tomografii emisyjnej są już szeroko stosowanymi metodami diagnostycznymi na świecie i w niektórych ośrodkach w Polsce. Ich wykonywanie wiąże się jednak z olbrzymimi trudnościami logistycznymi i kosztami.
Aby umożliwić większą dostępność oraz zminimalizować koszty w ostatnich latach intensywnie badano biomarkery z surowicy krwi, szczególnie amyloid beta i białko tau. Analizy potwierdziły ich wysoką dokładność. W szybkim tempie stają się coraz częstszym narzędziem przesiewowym i diagnostycznym.
W dostępnym w NeuroProtect badaniu oceniamy amyloid a właściwie stosunek toksycznego Aβ42 do nietoksycznego Aβ40 (Aβ42/40) przy użyciu automatycznego testu immunoenzymatycznego.
W publikacji „Performance of plasma Aβ42/40, measured using a fully automated immunoassay, across a broad patient population in identifying amyloid status” autorstwa Bun I współpracowników, opublikowanego w Alzheimer’s Research & Therapy” (2023) https://alzres.biomedcentral.com/…/s13195-023-01296-5 przedstawiono wyniki potwierdzające wysoką dokładność metody.
Analizy krwi korelowano z wcześniej zatwierdzonymi badaniami pozytronowej tomografii emisyjnej oraz biomarkerami z płynu mózgowo-rdzeniowego, wskazujące na wysoką swoistość i specyficzność w potwierdzani patologii Alzheimera.
Niemniej jednak, interpretacja wyniku może być przeprowadzona jedynie przez wykwalifikowanego specjalistę zajmującego się chorobą Alzheimera, uwzględniająca dodatkowe czynniki jak stan funkcji poznawczych, wywiad rodzinny czy choroby współistniejące.
W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań uwiarygadniających.
Wobec możliwej w najbliższych miesiącach rejestracji nowych leków antyamyloidowych w Europie, badania biomarkerów Alzheimera z krwi będą doskonałym testem przesiewowym w identyfikacji do leczenia.
Szczególnie istotne może być zastosowanie tych testów u osób z dyskretnymi objawami. Analizy potwierdzają wyższą skuteczność terapii u takich pacjentów, a metoda, z uwagi na swoją prostotę i relatywnie niską cenę może objąć szeroką grupę zainteresowanych.
Metody te mogą być również używane do badań osób bezobjawowych, szczególnie w aspekcie nowych badań klinicznych obejmujących przedkliniczną postać choroby Alzheimera.
Po więcej szczegółów zapraszamy do Poradni Alzheimera Centrum Medycznego NeuroProtect.

Udostępnij post

czytaj więcej

Inne aktualności: